Vorige week kreeg ik nog een spoedoproep van Thijmen uit Zuidhoven. “Mijn wc staat helemaal vol en het water loopt bijna over de rand,” zei hij door de telefoon. Binnen 20 minuten stond ik bij zijn vrijstaande woning aan de Watermolen. Gelukkig was het een standaard verstopping die ik met hogedruk binnen een half uur had opgelost. Maar Thijmen had geluk, nog even en hij had €2.000 waterschade gehad.
Als ervaren loodgieter in Dordrecht zie ik dit soort spoedsituaties dagelijks. En vooral nu in de herfst, met alle bladeren die in de buitenafvoeren terechtkomen, krijg ik 40% meer oproepen voor verstoppingen. Deze Wc verstopt startersgids Dordrecht helpt je om snel de juiste stappen te nemen.
Wanneer moet je direct bellen?
Niet elke wc-verstopping is een spoedgeval, maar sommige situaties vereisen directe actie. In wijken zoals Land van Valk, waar veel woningen uit de jaren 1910-1960 stammen, zie ik regelmatig dat oude gietijzeren leidingen volledig dichtslaan.
Bel direct als:
- Water loopt over de toiletrand (risico €2.000-3.000 waterschade)
- Meerdere afvoeren tegelijk verstopt zijn (hoofdriool probleem)
- Rioollucht komt de woning binnen (gezondheidsrisico)
- Water komt omhoog in douche of bad (terugslag)
Volgens de NEN 3215:2023 normen moet je binnenriolering een afschot hebben van 5-20mm per meter. In de praktijk zie ik dat veel woningen in Dordrecht, vooral rond Het Hof en het Augustijnenklooster, dit niet hebben door verzakking.
Wat kun je zelf proberen?
Voordat je 085 019 74 46 belt, kun je een paar dingen proberen. Maar let op, in mijn 25 jaar ervaring slaagt DIY maar in 40% van de gevallen bij diepe verstoppingen.
Stap 1: De plopper methode
Een goede ontstopper kost €15-25 en gaat 5-10 jaar mee. Zorg dat je voldoende water in de pot hebt, tot net onder de rand. Plaats de plopper recht boven het afvoergat en duw krachtig omhoog en omlaag. Tussen haakjes, in Zuidhoven werkt dit vaak goed omdat de PVC-leidingen uit de jaren 1980-2000 nog in prima staat zijn.
Stap 2: Ontstoppingsveer gebruiken
Een elektrische vijzel van €30-50 kan effectief zijn voor verstopping binnen 3 meter. Draai de veer voorzichtig in het afvoergat en duw langzaam door. Maar pas op, in Land van Valk zie ik regelmatig dat mensen de oude gietijzeren leidingen beschadigen door te hard te duwen.
Stap 3: Heet water en afwasmiddel
Giet een flinke scheut afwasmiddel in de pot, gevolgd door heet (niet kokend) water. Laat 10 minuten intrekken en spoel door. Dit werkt vooral goed bij vet- en zeepverstopping.
Wanneer wordt het duur?
De kosten lopen snel op als je te lang wacht. Een standaard ontstopping kost tussen €150-250, maar als er waterschade ontstaat, kun je rekenen op €2.000-10.000 aan herstelkosten. Je opstalverzekering dekt gevolgschade, maar de ontstoppingskosten alleen met een aanvullende module.
In Dordrecht zie ik dat de WOZ-waarde van €331.000 betekent dat huiseigenaren vaak kiezen voor professionele hulp in plaats van het risico te nemen op waterschade.
Prijsindicatie ontstopping Dordrecht:
- Standaard ontstopping: €150-250
- Hogedruk reiniging: €300-500
- Camera-inspectie: €250-450
- Avondtarief (17-22u): +50%
- Weekendtarief: +50-100%
Herfst specifieke problemen
Nu we in september zitten, zie ik steeds meer verstoppingen door bladval. Vooral in wijken met veel bomen rond het Dordts Patriciërshuis krijg ik regelmatig meldingen. De combinatie van natte bladeren en afvoerputjes zorgt voor 25% meer oproepen in oktober en november.
Trouwens, dit is ook het perfecte moment om je CV winterklaar te laten maken. Als ik toch kom voor een ontstopping, kan ik meteen je verwarmingssysteem controleren, dat scheelt een tweede rit.
Voorkomen is beter dan genezen
Dean uit Oudelandshoek vroeg me vorige maand: “Hoe voorkom ik dat mijn wc weer verstopt?” Simpel: gooi nooit vochtige doekjes, kattengrit of dameshygiëne door de wc. Ook al staat er “spoelbaar” op de verpakking.
Preventietips:
- Spoel wekelijks met heet water en soda
- Gebruik geen chemische ontstoppers (beschadigen PVC leidingen)
- Laat 1x per jaar een camera-inspectie doen (€250-450)
- Reinig regelmatig de afvoerputjes buiten
Waarom een professional inschakelen?
Liesbeth uit Oud-Krispijn probeerde eerst zelf met chemische ontstoppers. Resultaat: €800 schade aan haar PVC-leidingen. Volgens de NTR 3216 specificaties kunnen sterke chemicaliën de leidingwanden aantasten, vooral in oudere woningen.
Als InstallQ gecertificeerde loodgieter gebruik ik moderne apparatuur: HD endoscoopcamera’s (€2.000-5.000), hogedrukspuiten van 200-300 bar en elektrische vijzels tot 30 meter. Plus je krijgt 10 jaar garantie op mijn werkzaamheden.
Voordelen professionele ontstopping:
- 100% diagnose met camera-inspectie
- Geen risico op leidingschade
- 24/7 bereikbaar voor spoedgevallen
- Vast tarief vooraf, geen verrassingen
- 3-6 maanden garantie standaard
Wanneer bellen?
Aarzel niet te lang. In mijn ervaring verslechteren verstoppingen meestal binnen 24-48 uur. Water dat langzaam wegloopt, wordt vaak binnen twee dagen een volledige blokkade.
Voor spoedgevallen ben ik 24/7 bereikbaar op 085 019 74 46. Binnen 30 minuten sta ik bij je voor de deur, ook in de buitenwijken van Dordrecht. En je krijgt altijd een vast tarief vooraf, geen verrassingen achteraf.
Volgens mij is het beter om één keer goed te laten ontstoppen dan drie keer zelf te prutsen. Vooral met de herfst die eraan komt, kun je beter voorbereid zijn op de seizoensgebonden problemen.
Veelgestelde vragen
Wat kost een ontstopping in Dordrecht gemiddeld?
Een standaard wc-ontstopping in Dordrecht kost tussen €150-250. Voor hogedruk reiniging rekenen we €300-500. Avond- en weekendtarieven zijn 50-100% hoger. Camera-inspectie kost €250-450 extra.
Hoe snel kunnen jullie ter plaatse zijn bij een spoedgeval?
Voor spoedgevallen in Dordrecht zijn we binnen 30 minuten ter plaatse, 24 uur per dag. We bedienen alle wijken, van Zuidhoven tot Land van Valk en van het centrum tot Oudelandshoek.
Welke verstoppingen komen het meest voor in de herfst?
In de herfst zien we 40% meer verstoppingen door bladval in buitenafvoeren. Ook vet en zeepresiduen hopen zich sneller op door lagere temperaturen. Preventief onderhoud in september voorkomt veel problemen.
Zijn er specifieke problemen in oudere Dordtse wijken?
In wijken zoals Land van Valk met woningen uit 1910-1960 hebben we vaak te maken met oude gietijzeren leidingen die vervangen zijn door PVC. Door verzakking van de kleigrond rond Het Hof en Augustijnenklooster zien we regelmatig afschotproblemen.



































